Dynamiczny rozwój najnowszych technologii oferuje nam w tym momencie to, co jeszcze do niedawna mogliśmy podziwiać tylko na filmach typu science-fiction. Chodzi oczywiście o intelientne domy, w pełni zautomatyzowane instalacje, które oprócz wykonywania poleceń domowników są w stanie także podjąć samodzielnie akcje różnego rodzaju.
Gałąź technologiczna odpowiadająca za rozwój technologii związanych z inteligentnymi instalacjami nazywana jest potocznie automatyką domową. Samo wdrożenie takich instalacji wiąże się z inwazyjną ingerencją w stan elektrycznych instalacji budynku, dlatego warto zaplanować ten typ modyfikacji wcześniej, przed robotami związanymi z wykończeniem wnętrz domu lub mieszkania. W ten sposób unikniemy ponownej ingerencji w strukturę ścian, zawierających najczęściej instalacje elektryczne.
Co potrafi inteligentny dom? Możliwości są przeróżne, zintegrować można praktycznie wszystko – zależy to tylko od wymagań domowników oraz zasobów pieniężnych, jakie przeznaczyć chcą oni na wdrożenie instalacji inteligentnej. Oto kilka przykładów samego zastosowania inteligentnych instalacji oraz ich możliwości:
sterowanie oświetleniem w domu oraz na zewnątrz – jednocześnie wzmacniając tym poziom zabezpieczeń posesji,
współpraca z systemami alarmowymi, przeciwpożarowymi oraz wentylacyjnymi budynku,
sterowanie systemem ogrzewania – oferując także ustalanie odpowiedniej temperatury w zależności od danego pomieszczenia domu,
sterowanie sprzętem radiowo – telewizyjnym.
To tylko niektóre z proponowanych obecnie funkcji przez inteligentny dom. Automatyka domowa wciąż się rozwija, pozostaje więc mieć nadzieję, że kompleksowe rozwiązania z jej zakresu będą niedługo ogólnodostepne na każdą kieszeń.
Comments are closed.