Jak wykorzystać marmur?

Przywykliśmy do tego, że uważamy granit i marmur za materiały trochę “muzealne”, które mogą sprawdzić się w starych domach. Są oczywiście pewne wyjątki – granitowe blaty czy schody stały się ostatnio dość popularne, lecz ciągle brakuje nam odwagi by szerzej stosować marmur we wnętrzach.

W łazienkach czy kuchniach wykorzystanie marmuru i granitu ogranicza się najczęściej do najbardziej oczywistego i praktycznego rozwiązania jakim są granitowe blaty. Bo, faktycznie, blaty granitowe są jednymi z najbardziej wytrzymałych. Poza tym dzięki dużemu wyborowi granitu nietrudno dobrać blat, który będzie się komponował z wnętrzem. Ale niewiele osób pomyślało o tym, żeby zobaczyć jak będa wyglądać granitowe płyty na ścianach. A warto to sprawdzić bo efekt bywa naprawdę spektakularny.

Marmurowe podłogi czy schody tradycyjnie stosuje się w muzeach. Ale ze względu na wytrzymałość granitu zaczęto w biurowcach wykorzystywać granitowe schody. Najpierw wewnątrz, a potem – za sprawą tego, że schody granitowe nie przetrzymają i nie pochłaniają ciepła – także na zewnątrz. Okazało się,że to nie jedyna zaleta tego materiału – granitowe schody są po prostu estetycznym uzupełnieniem nowoczesnej architektury.

W Polsce niestety architektom brakuje odwagi, aby zastosować odważniejsze rozwiązania takie jakby chociaż granitowe elewacje, czy dekoracyjne pasy na ścianach.

Podobnie jest z marmurem – przywykliśmy już do marmurowych kominków, schodów, czy parapetów, ale inne rozwiązania są wciąż rzadkością. A marmur bardzo dobrze sprawdza się na przykład jako wykończenie starych mebli. Blatem z marmuru można zastąpić stary, uszkodzony blat, choć wydawało by się, że żaden materiał nie nadaje się do takiej “podmianki”.

Ale istnieją jeszcze szereg innych sposobów na kreatywne wykorzystanie obu kamieni. Niektórzy robią z nich na przykład .. meble.  Ławy czy stoły z marmuru i granitu prezentują się zaskakująco dobrze. Dlatego warto nie ograniczać swojej wyobraźni i eksperymentować. Albo przynajmniej poszukać zdjęć różnych eksperymentów.

Comments are closed.