Jakie krzesła wybrać do mieszkania w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski to jeden z najbardziej popularnych rodzajów aranżacji w polskich mieszkaniach. Nie ma się temu zresztą co dziwić – odznacza się elegancją i wysoką funkcjonalnością. Jego prosta forma może się podobać, a jasne wnętrze daje poczucie przestrzeni, co wiele osób wysoko sobie ceni. Jak powinny wyglądać krzesła w stylu skandynawskim?

Cechy stylu skandynawskiego

Styl skandynawski wbrew pozorom nie jest jednym nurtem. Zawiera on ich co najmniej kilka. Różnią się one doborem materiałów oraz kolorystyką. Niektóre akcenty są w nich inaczej rozłożone – na przykład wnętrza duńskie odznaczają się większym romantyzmem, a fińskie sięgają częściej po mocno kontrastowe akcenty. Zasadniczo jednak odmiany te posiadają kilka punktów wspólnych, wśród których należy wymienić:

  • minimalistyczne podejście
  • stawianie na prostotę i funkcjonalność
  • geometryczność formy
  • monochromatyczność, czasem przełamywaną kontrastowymi barwami
  • naturalne, jasne kolory – biel, beż, brąz, szarość, błękit – które czasem łączą się z pastelowymi barwami – np. różem, wrzosem, żółcią, zielenią
  • naturalność i wykorzystanie naturalnych materiałów – takich jak len, bawełna, kamień, cegła, drewno
  • przestronność i jasne wnętrza
  • oszczędność dodatków

Skandynawskie wnętrza są rozświetlone i przestronne, dają poczucie lekkości, co uzyskuje się nie tylko dzięki odpowiedniemu oświetleniu czy dużym oknom, ale i za pomocą kolorystyki oraz prostej formy wyposażenia. Stąd często brak w nich zasłon lub firanek. To pomieszczenia wygodne i komfortowe dla każdego użytkownika – ich główną cechą jest bowiem funkcjonalność i praktyczność.

Styl skandynawski nie musi być wcale nudny. Wszelkie ozdobniki są jednakże subtelne i delikatne. Może to być na przykład tzw. jodełka na ścianie, motyw ułożony z płytek, dzięki któremu biała ściana nabiera charakteru, jednocześnie nie przytłaczając wnętrza i nie dodając mu ciężkości. Doskonałym dodatkiem mogą być też kwiaty, które urozmaicą i przełamią monochromatyczną kolorystykę. Skandynawskie wnętrze jest eleganckie, przytulne i miło spędza się w nim czas.

Krzesła w stylu skandynawskim

Jak zatem powinny wyglądać krzesła w stylu skandynawskim? Przede wszystkim dobrze, aby były wykonane z naturalnych materiałów. Szczególnie adekwatne będą krzesła drewniane. Najważniejsza jest funkcjonalność, więc krzesła do stylu skandynawskiego nie są ozdobne, ale odznaczają się za to wygodą i ergonomią. Sprawdzą się zarówno klasyczne rozwiązania, jak i meble nowoczesne, ale pod warunkiem, że będą miały one prostą formę.

krzesło Sorbus

Przykładowo, krzesło Sorbus może być bardzo dobrym wyborem do jadalni ze względu na swe kształty i elegancką formę. Drewniany stelaż w połączeniu z tkaninowym obiciem z pewnością nie zaburzy stylistyki skandynawskiego wnętrza i dobrze się w nie wpasuje. Popielata tapicerka – jeśli akurat na tę wersję się zdecydować – ładnie przełamie i zaakcentuje charakter aranżacji. Jednocześnie nie będzie ona zbyt wyrazista i wkomponuje się w otoczenie. Jeśli preferujemy coś bardziej nowoczesnego, alternatywą może być krzesło Sin Plus z poziomymi przeszyciami tapicerki. Tu również materiałowe obicie i drewniany stelaż idealnie będą wpasowywały się w skandynawską aranżację.

Skin Plus

Można również postawić na całość z drewna. Przykładem takiego krzesła, całkiem dobrze pasującego do jasnych kuchni w stylu skandynawskim, może być krzesło Barkley lub krzesło Dariusz – oba w kolorze białym. Ich klasyczna, elegancka forma będzie pięknym dopełnieniem aranżacji. Jasna barwa sprawia zaś, że jest to doskonały wybór do kuchni czy jadalni skandynawskich, w których krzesła mają być wizualnie schowane – wtopione w otoczenie. Przy czym trzeba podkreślić, że ze względu na swą charakterystykę i nawiązanie do innych stylów, krzesła te dobrze odnajdą się również na przykład w stylu vintage. Kto jednak powiedział, że krzesła pod skandynawską aranżację nie mogą być nacechowane odrobiną eklektyzmu? Warto eksperymentować, rzecz jasna, trzymając się głównych zasad rządzących opisywanym stylem.

Krzesło Dariusz 2

Comments are closed.