Dzisiaj trochę inny temat. Niezwiązany z meblami ale też bardzo ważny bo odnoszący się do ciepła w naszych domach :). Nowoczesne ogrzewanie domu jednorodzinnego to ogrzewanie bezpieczne, ekologiczne i wydajne. Te wymagania spełniają pompy ciepła. Co warto wiedzieć na ich temat?
Nadal większość nowych domów jednorodzinnych wyposażanych jest w tradycyjne kotły węglowe. To najtańsza opcja, ale biorąc pod uwagę ochronę środowiska, nie jest rekomendowana przez ekspertów. Ponadto zwykłe kotły wymagają regularnej obsługi – nawet jeśli są zautomatyzowane.
Aktualnie coraz większy nacisk kładzie się na OZE – odnawialne źródła energii. Dzięki nim można również pozyskiwać energię do ogrzewania domów jednorodzinnych bez obciążenia dla środowiska naturalnego, a także z oszczędnością dla swojego portfela.
Pompa ciepła – co to jest?
Jednym z popularnych przykładów wykorzystania OZE w ogrzewaniu domów i innych budynków są pompy ciepła.
Pompa ciepła jest maszyną, która wymusza przepływ ciepła z obszaru o temperaturze niższej do obszaru o temperaturze wyższej. W związku z tym proces ten zachodzi na odwrót do naturalnego kierunku przepływu ciepła.
Pompy ciepła stosowane są obecnie powszechnie, między innymi w lodówkach. Znalazły zastosowanie również jako nowoczesna metoda ogrzewania budynków.
Urządzenia te mogą pozyskiwać energię cieplną z różnych źródeł – dzielimy je wobec tego na kilka rodzajów w zależności od metody poboru ciepła.
Rodzaje pomp ciepła:
- powietrzne (ASHP)
- powietrze wylotowe (EAHP)
- gruntowe (GSHP)
- wodne (WSHP)
- hybrydowe
W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się gruntowe pompy ciepła, które pozyskują je z ziemi. Właśnie dlatego nazywane są również geotermalnym pompami ciepła.
Gruntowe pompy ciepła cechują się wysoką sprawnością – nawet przy niskich temperaturach otoczenia. Aby uzyskały maksymalną wydajność, korzysta się z tak zwanych dolnych źródeł, czyli wykonuje się specjalne odwierty w głąb ziemi, w których umieszcza się elementy instalacji pozwalające na pozyskanie ciepła.
Dużą zaletą instalacji grzewczych bazujących na pompach ciepła jest ich bezobsługowość – urządzenia działają automatycznie, dlatego użytkownik nie musi zajmować się już niczym, aby poczuć komfortowe ciepło w swoim domu.
Ile kosztuje instalacja z pompą ciepła?
Koszty związane z wykonaniem instalacji grzewczej bazującej na pompie ciepła nie są niskie – są one zależne przede wszystkim od rodzaju wybranej pompy oraz od jej mocy.
Cena instalacji wynosi od około 35 do 60 tysięcy złotych. Dodatkowo musimy również doliczyć koszt energii elektrycznej, która jest potrzebna do działania pompy ciepła. W związku z tym w pierwszym roku użytkowania urządzenia musimy liczyć się z wydatkami wynoszącymi nawet od 40 do ponad 80 tysięcy złotych.
Naturalnie, potem koszty te maleją i możliwe jest uzyskanie wydatków na poziomie niższym niż korzystanie z tradycyjnych, nieodnawialnych źródeł energii.
Aby obliczyć opłacalność realizacji systemu, warto skontaktować się z firmami, które specjalizują się w OZE i wykonują instalacje na bazie pomp ciepła – ich pracownicy mogą podliczy koszty i wskazać, po jakim czasie możemy liczyć na zwrot z poniesionej inwestycji.
Pompa ciepła w domu – skorzystaj z pomocy fachowców
Jeśli także chcesz zdecydować się na pompę ciepła, warto wybrać fachowców w tej dziedzinie, którzy będą mogli zapewnić nam kompleksową obsługę.
Zatem pompa ciepła to nowoczesny wybór dla każdego domu jednorodzinnego – chociaż wymaga sporych, początkowych kosztów, to jednak zapewnia bezpieczną, ekologiczną i tanią energię na lata!
Comments are closed.