Kraków jest jednym z najatrakcyjniejszych gospodarczo miast Europy Środkowej. Wpływa to na ilość lokowanych w tym mieście inwestycji zagranicznych. Najistotniejsze atuty stolicy Małopolski to bardzo korzystne położenie geograficzne, potencjał edukacyjny i demograficzny czy Specjalna Strefa Ekonomiczna. Kraków to miasto łączące w sobie historię z nowoczesnością.
Kraków zamieszkiwany przez niespełna 800 tysięcy osób jest z pewnością miastem ludzi młodych. Ponad połowa mieszkańców nie ma jeszcze czterdziestu lat. Dwadzieścia trzy szkoły wyższe kształcą ponad dwieście tysięcy studentów. W promieniu stu kilometrów od Krakowa zamieszkuje osiem milionów ludzi. Stolica Małopolski jest drugim co do wielkości miastem Polski.
Kraków ma całkowite zasoby powierzchni biurowej sięgające prawie pół miliona m2 i notuje największy przyrost powierzchni biurowych ze wszystkich miast regionalnych Polski. Zaledwie około pięć procent lokali nie jest aktualnie zajętych przez żadne firmy. Jeśli chodzi o zasoby hotelowe, to Kraków dysponuje dziesięcioma hotelami z pięcioma gwiazdkami, a łączna liczba hoteli w tym mieście zbliża się do stu czterdziestu. Stolica Małopolski posiada również zasoby powierzchni handlowej na poziomie ponad pół miliona m2.
Charakteryzując rynek mieszkaniowy w tym mieście, warto zaznaczyć, że w 2011 roku oddano do użytku blisko pięciu tysięcy mieszkań na rynku pierwotnym. Jak można się spodziewać, nowo wybudowane mieszkania krakow najczęściej oferuje dwupokojowe (prawie pięćdziesiąt procent). Na rynku wtórnym, w największej liczbie mieszkania kraków ma dostępne w takich dzielnicach jak Czyżyny (12%) oraz Bronowice (11%). Najwyższe ceny w stolicy Małopolski osiągają mieszkania zlokalizowane w Starym Mieście, Zwierzyńcu, Grzegórzkach i Krowodrzy, natomiast najniższe na Wzgórzach Krzesławickich, w Swoszowicach i Bieńczycach. Na rynku wtórnym najlepiej sprzedają się obecnie mieszkania małe, zaś na rynku pierwotnym mieszkania większe.
Comments are closed.