Poradnik: aranżacja małej mała kuchnia w bloku. Jak ją powiększyć?

Niewielka kuchnia może być funkcjonalna. Kluczowe jest wtedy jej odpowiednie zaprojektowanie i aranżacja. W jaki sposób można powiększyć kuchnię w bloku? Warto wziąć pod uwagę kilka porad, które zebraliśmy w naszym poradniku. Zapraszamy do lektury!

Jak rozpocząć projektowanie małej kuchni w bloku?

Jeżeli chcesz posiadać małą kuchnię, która będzie wygodna w codziennym użytkowaniu, a także będzie wpisywała się w Twój gust, duże znaczenie ma jej odpowiednie zaprojektowanie.

Przygotowanie projektu małej kuchni pomoże w wybraniu odpowiednich mebli, materiałów wykończeniowych oraz w ustawieniu wszystkich elementów w często małej, ciasnej przestrzeni, gdzie duże znaczenie ma każdy centymetr.

Aby przygotować projekt małej kuchni, można wykorzystać program do projektowania wnętrz. Obecnie do dyspozycji jest wiele darmowych programów tego rodzaju, za pomocą których można przygotować szczegółowy plan wnętrza i testować różne warianty jego aranżacji.

Jak powiększyć małą kuchnię?

Gdy kuchnia w pomieszczeniu jest zamknięta, warto pomyśleć o tym, aby wykonać z niej aneks kuchenny. Połączenie jej z salonem jest obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem, które ma też szereg korzyści.

Aneks kuchenny może sprawić, że kuchnia będzie posiadała więcej przestrzeni, na przykład można wykonać wtedy w niej półwysep albo wyspę kuchenną, która będzie fizycznie oddzielała dwie strefy pomieszczenia – kuchni i salonu.

Oczywiście, fizyczne powiększenie małej kuchni nie zawsze jest możliwe, jednak warto zapoznać się z paroma wskazówkami, z którymi będzie ona wydawała się większa, a tym samym będzie łatwiejsza w codziennym użytkowaniu.

Kuchnia będzie ergonomiczna i stylowa wtedy, gdy dobierzemy do niej odpowiednie meble i wybierzemy taki wystrój kuchni w bloku, który będzie pozwalać na jej optyczne powiększenie.

Mała kuchnia – jakie meble kuchenne wybrać?

Duże znaczenie przy aranżacji niewielkiej kuchni mają odpowiednio dobrane do niej meble kuchenne. Muszą one pozwalać na przechowanie wszystkich niezbędnych przedmiotów i umożliwiać przygotowywanie posiłków na blatach.

Do kuchni w blokach często zamawiane są meble kuchenne na wymiar. Wtedy mogą być one przygotowane według życzeń zamawiającego, w konkretnym wariancie materiałowym, z odpowiednio dobranym wyposażeniem wewnętrznym i AGD do zabudowy.

Z meblami na wymiar aranżacja bardzo małej kuchni w bloku nie jest problemem, ponieważ firma przygotowująca zabudowę może zaproponować rozwiązania, które sprawdzą się nawet na ograniczonej i trudnej przestrzeni.

Dostępne są także meble gotowe, które są tańsze, jednak warto zdecydować się na nie wtedy, gdy rzeczywiście będą one pasowały do wnętrza pod kątem wymiarowym.

Aby powiększyć kuchnię w bloku optycznie, warto wybrać meble, które mają jasne kolory, na przykład biały, jasnoszary albo beżowy. Dzięki temu będą one dawały wrażenie większego pomieszczenia.

Obecnie bardzo modne jest też zabudowywanie kuchni aż do sufitu. Wysoka zabudowa pozwala na uzyskanie większej przestrzeni do przechowywania.

Jak zadbać o funkcjonalność małej kuchni w bloku?

Gdy planuje się urządzenie kuchni w bloku, trzeba pamiętać nie tylko o tym, aby była ona atrakcyjna pod kątem wizualnym, lecz też komfortowa i ergonomiczna podczas jej codziennego używania.

Duże znaczenie ma wtedy wybrany sposób zabudowy meblowej oraz wyposażenie wewnętrzne szafek. Warto też zwrócić uwagę na nowoczesne rozwiązania jak szuflady cargo, które również ułatwiają przechowywanie.

Różnorodne pomysły i inspiracje dotyczące wykończenia kuchni w bloku można znaleźć już teraz online na stronach producentów mebli, w serwisach wnętrzarskich i społecznościowych.

Comments are closed.